Płytki prototypowe dla Arduino i driverów PWM

Wielu z Was zapewne spotkało się z różnego typu płytkami prototypowymi. Od standardowych płytek wierconych (np  z rastrem 2,54mm) po inne przeznaczone już pod dane układy. Sam wielokrotnie korzystałem z tego typu płytek. Niestety mają one zasadniczą wadę. Zrobienie nawet prostej płytki do jednorazowego użytku zajmowało sporo czasu (nawet 4-5 godzin).

Stworzenie płytki np pod sterownik PWM dla  akwarium zajmowało około 4 godzin. To zdecydowanie za dużo. Dodatkowo jeśli w projekt wkradł się jakiś błąd w połączeniu bądź też „zimny lut” czas ten się zdecydowanie wydłużał. Stworzyłem więc kilka projektów płytek przeznaczonych zarówno pod sterowniki akwarystyczne jak i do ogólnych projektów.

 

„Bella Compact v1.1”

Najbardziej uniwersalna i kompaktowa płytka ze wszystkich przedstawionych. Znajduje się tu miejsce na następujące moduły:

  • arduino nano
  • zegar ds1307
  • klawiaturę membranową 4 przyciskową
  • Przetwornicę step down
  • wyjście magistrali I2C do podłączenia wyświetlacza
  • 4 drivery z firmy Meanwell

Na płytce znalazły się dodatkowe miejsca na rezystory (pod klawiaturę oraz termometr) a także wyprowadzenia wszystkich pinów zarówno analogowych jak i cyfrowych. 4 z pinów cyfrowych zostały wyprowadzone w jednym miejscu (D7 D8 D9 D12) i dzięki temu w łatwy sposób za pomocą 6 pinowego kabla można podpiąć przekaźnik 4-kanałowy. Po prawej stronie płytki znajduje się wejście zasilania (pierwsze od góry to zasilanie arduino i modułów a środkowy pin zasilanie driverów). W przypadku jeśli chcemy używać jednego zasilacza (12V) wtedy potrzebne jest utworzenie mostka pomiędzy tymi dwoma pinami i zastosowanie przetwornicy step down. Jeśli planujemy użyć dwa niezależne zasilacza (np 5V dla arduino i 12 lub 24V dla driverów) wtedy trzeba połączyć obydwie masy (GND) zasilaczy. Dodatkowo stosując zasilacz 5V trzeba zmostkować dwa piny znajdujące się pod przetwornicą step down. Przy zasilaniu 12V muszą być one odpięte – inaczej spalimy cały układ.

Poniżej znajduje się dokładny opis wszystkich pinów na płytce.

 

Bella PWM v1.1

Opis tych driverów znajdzie się w osobnym artykule

Płytka posiada 8 pinowe złącze kompatybilne z tym na płytce Compact 1.1. Pozwala ono na połączenie dodatkowych4 driverów. Płytka przystosowana jest zarówno do driverów w wersji L jak i w wersji H. Należy jednak pamiętać, iż drivery LDD-600H oraz LDD-1000H mają pin PWM przesunięty o 2,45mm w kierunku pinów zasilania (znajduje się on dokładnie w pustym polu w złączu 4 pinowym pod driver widocznym na zdjęciu. Ich podłączenie jest możliwe – wystarczy zrobić mostek pomiędzy obydwoma pinami.

W przypadku użycia zasilacza 48V i driverów LDD-1500H można uzyskać nawet 260W (4 drivery po 5 szeregów po 13 diod na szereg). Jest to naprawdę duża ilość światła które wystarczy dla wymagających zbiorników. Przy wersji H i stosowaniu zasilaczy powyżej 24V zalecane jest zastosowanie mini wentylatora.


„Bella Main oraz Bella Modules”

Ta wersja jest najbardziej uniwersalną płytką z całego zestawu. Składa się ona z dwóch części – Bella Main oraz Bella Modules.

Płytka Bella Main jest najbardziej uniwersalną płytką ze wszystkich prezentowanych. Umiejscowienie otworów (które należy rozwiercić ) zgadza się z rozmieszczeniem otworów montażowych na wyświetlaczach. Dzięki temu można w bardzo łatwy sposób zrobić sterownik który będzie miał naprawdę niewielkie wymiary. Płytka pasuje zarówno do wyświetlaczy 4×20 znaków jak i 2×16.

Opis pinów znajdujących się na płytce

 

Płytka pod drivery od firmy Dareltek

Zapewne wielu z Was miało styczność z driverami od Darelteka. Solidna konstrukcja i spora moc pozwala na podłączenie (przy zastosowaniu zasilacza 24V) 16 szeregów po 6 diod na szereg. Jest więc to rozwiązanie idealne żeby z jednym kanałem sterować sporą ilością diod. Płytka w znaczny sposób pozwala na usprawnianie połączenia – po stronie górnej lutujemy gniazda goldpin a po stronie dolnej – złącza śrubowe ARK na rastrze 5,08mm. Dzięki temu podłączanie driverów wiąże się tylko z wpięciem ich do pinów. Odpada potrzeba lutowania czy robienia wtyczek. Złącza śrubowe pozwalająca na łatwe podłączenie nawet dość grubych kabli.

 

Infiniti LCD oraz Infiniti RJ

Płytka Infiniti LCD powstała z myślą o przeniesieniu wyświetlacza poza sterownik (często zdarza się że znajdują się one w miejscach trudno dostępnych). Za pomocą standardowego kabla komputerowego (wyposażonego we wtyczkę RJ45) możemy odsunąć klawiaturę oraz wyświetlacz od sterownika (testy stabilne na przewodzie 3M, niestabilne działanie na przewodzie około 30m ). Płytka została stworzona z myślą o bezpośrednim podłączeniu sterownika Infiniti na którym znajduje się także gniazdo RJ45.

Jeśli chodzi o płytkę Infiniti RJ jest to „efekt uboczny” wolnego miejsca na płytce PCB. Dzięki zastosowaniu dwóch jednakowych płytek można w prosty sposób połączyć wyświetlacz oraz klawiaturę ze starszymi typami płytek (np z Bella Compact 1.1).

Infiniti – najbardziej rozbudowana płytka sterownika akwariowego – więcej informacji już niedługo.