Budowa belki LED od A do Z cz.2

Po przeanalizowaniu wszystkich informacji za i przeciw opisanych w pierwszej części oraz po wybraniu najodpowiedniejszego rozwiązania jeśli chodzi o wybór belki, ilości diod power LED, sposobu zasilania przychodzi czas na montaż.

Oto kolejne etapy budowy belki led od początku do końca:

  1. Wiercenie otworów – w przypadku kiedy istnieje potrzeba wiercenia dziur w belce najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie to na samym początku pracy przed przystąpieniem do klejenie i lutowania – podczas używania wiertarki / wkrętarki nie będziemy się obawiać o to, że coś uszkodzimy dodatkowo łatwo później wyczyścić profil ze wszystkich opiłków, które mogą powodować zwarcia. 
  2. Rozmieszczenie podkładek PCB – najlepszym rozwiązaniem jest rozplanowanie układu diod (podstawek) jak najbardziej równomiernie po całej długości belki. Dzięki temu temperatura będzie w miarę jednakowa na całej powierzchni. Poniższy film przedstawia prosty sposób na równomierne rozłożenie podkładek na całej długości belki
     
  3. Ułożenie podstawek – niby prosta sprawa – nałożyć klej, przyłożyć podstawkę i już. No nie do końca – potem pojawiają się problemy z okablowaniem – belka wygląda po zakończeniu lutowania po prostu nieestetycznie. Poniższy przykład pokazuje jak to najłatwiej zrobić. Oczywiście zdarzają się projekty „niestandardowe” (kocham to określenie :/ ) – w takim przypadku najłatwiej ułożyć podstawki „na sucho”. Dopiero po sprawdzeniu czy nie będzie problemu z kablami (niepotrzebne krzyżowania, zakręty itp) można zabrać się za klejenie. Można też ułatwić sobie pracę rozkładając kawałek układu na kartce i narysować układ okablowania. Po kilku obrotach znajdziecie najlepsze możliwe rozwiązanie, które będzie wymagało najmniejszej ilości kabli, i którego układ będzie wyglądał najlepiej. Poniższy film pokazuje typowe ułożenie diod dla osób zarówno dla osób prawo jak i leworęcznych. Pamiętajcie jeszcze o jednej niby oczywistej rzeczy –
     
  4. Wybór okablowania – w zależności od ilości diod w szeregach i ilości szeregów warto zastanowić się nad tym jakie kable użyć do połączeń w belce. Chodzi tutaj zarówno o wybranie pomiędzy linką a drutem (jest to dość oczywisty wybór) jak i przekrojem kabli. Im wyższe napięcie i dłuższe kable – tym większe straty a co za tym idzie większy przekrój jest jak najbardziej pożądany.
    Kiedy linka a kiedy drut:
    – linka – stosujemy ją do połączeń miękkich czyli inaczej elastycznych (taki rodzaj kabla jest używany w przedłużaczach odporny na wyginanie).
    – drut – połączenie sztywne – pomiędzy diodami – łatwiej jest je lutować niż linkę
    Grubość kabla:
    – przy zasilaniu diod power led przy użyciu driverów do 5A i napięciu 12/24V w zupełności wystarczy kabel 0,8mm kw. (dla 12V nawet 0,6 – taki kabel jest w skrętce komputerowej kategorii 6),
    – przy zasilaniu diod przy użyciu driverów 300/600mA i napięciu do 100V najlepszym kablem byłby jak powyżej 0,8mm kw (lub grubszy)
    Dla osób, które same chciały by przeliczyć wielkości kabla na internecie dostępne są kalkulatory obliczania długości kabla oraz strat spowodowanych oprnością.

     
  5. Lutowanie kabli do podstawek – to działanie najłatwiej przeprowadzić przed przylutowaniem diod, Oczywiście znajdą się zaraz osoby które powiedzą że trzeba najpierw diody do podstawek przylutować bo potem się nie da…. jednak się da 😛 – przecież po przyklejeniu podstawek w jakiś magiczny sposób jednak można przylutować kable. To dlaczego niby nie można diod przylutować w ten sam sposób? ) ze względu na to, iż podczas lutowania kabli (pokazanego powyżej w filmie) diody przeszkadzają a także istnieje możliwość przypalenia ich lutownicą.
    Kolejnym atutem jest to że dopiero na końcu można zrobić układ diod – może się zdarzyć przecież że podczas klejenia popełnimy jakiś błąd jeśli chodzi o ilość diod – wtedy cały misternie przygotowany układ się przesunie. Takie rozwiązanie niweluje taką możliwość. Warto pamiętać także o zaopatrzeniu się w rurki termokurczliwe możliwie jak najmniejsze.
     
  6. Wybór kolorów – pytanie o rozkład diod oraz dobór kolorów pojawiają się bardzo często. Prawdę mówiąc nie ma jednolitego układu jaki można zastosować. Układ i dobór kolorów jest w dużej mierze uwzględniony rodzajem akwarium. Akwarium morskie, roślinne, malawi czy czarne wody – każdy zbiornik wymaga innych kolorów i innej mocy.
    Orientacyjne ilości diod i przykładowe układy kolorów będą wkrótce dostępne w oddzielnym artykule. 
  7. Rozkład diod power LED w lampie – pojawiają się pytania – jak je rozkładać – odpowiedź jest jedna – równomiernie. Najłatwiej jest zacząć od diod których jest najmniej rozłożyć je równo na belce. Potem kolejne diody których ilość jest najmniejsza  i tak dalej. Na końcu diodami których mamy najwięcej dopełniamy wolne przestrzenie. Oczywiście należy pamiętać, że niektóre diody (np. czerwone) działają na niższych napięciach. W przypadku stosowania obwodów równolegle – szeregowych trzeba o tym pamiętać. 
  8. Podłączenie driverów – po przylutowaniu i sprawdzeniu całej lampy lutujemy kable do driverów. Dopiero gdy jesteśmy pewni iż całość jest podłączona poprawnie włączamy lampę do sieci. 
  9. Awaria – nie działa – co zrobić – jeśli po podłączeniu wszystkiego i włączeniu do prądu lampa jednak nie działa trzeba sprawdzić całość od początku (zaczynając od tak oczywistych rzeczy jak wyłączona listwa zasilająca). Poniższy film pokazuje w jaki sposób metodycznie i krok po kroku sprawdzić każdą część połączeń oraz ewentualnie przepalone diody.

Podsumowanie

Na sam koniec wklejam film pokazujący budowę (w tym przypadku bardzo małej) jednokanałowej belki – niemniej jednak jest to pokazane od A do Z każdy etap budowy tejże belki na profilach WIDE dostępnych tutaj.

oraz budowa dwukanałowej belki na płycie aluminiowej także pokazana od A do Z

Mam nadzieję, iż ten poradnik pozwoli Wam na samodzielne stworzenie oświetlenia opartego na diodach power LED. Jeśli będziecie mieli pytania sugestie – piszcie w formularzu kontaktowym.

Booking.com